Invändigt förgylld. Oval musselformad på tre svängda fötter med bladanfanger. Bladformat handtag. Undertill graverat M.E.P. 1775. Längd 19 cm.
Lagning i botten. Smärre bucklor.
Enligt uppgift Maria Elisabet Poppelman. Har enligt uppgift tillhört släkterna Sylvan i Ystad och Rosencrantz på Örup, genom arv till nuvarig ägare.