Rak form. Dekor av putti, delfiner och pilastrar. Urtavlan signerad "HOS P: ERNST. I STOCKHOLM No 362". Höjd 241 cm. Pendel, vev, lös klangskål och två lod medföljer.
Skador, möjligen ej ursprungligt fodral.