Fanerat med valnöt. Rak form på kulfötter. Överdel med sarg med genombruten dekor av blomslingor. Flankerande vridna kolonner. Urtavlan med dekor av amoriner och kronor. Märkt "Gobels Amsterdam". Höjd 230 cm. Två lod, vev och pendel medföljer.
Skadat gångjärn, skador, lagningar.