Semiantik Täbris. Benvit botten med stor polykrom medaljong, vaser och palmettrankor. Lejongul huvudbård med palmetter och urnor med pseudokufisk skrift. Yttre sekundärbården med inskription. 376,5x294,5 cm.
Ställvis slitage, smutsig, smärre skador. Skadade kortsidor.
Partly worn, dirty, minor damages. Damaged ends.