Antik Khorasan. Mörkblå botten med polykroma blomslingor, hörnornament och stor medaljong. Bred terrakottafärgad huvudbård med palmettrankor och inskription. Inköpt av ägarens farföräldrar 1904. 583x444,5 cm.
Något ställvis hårt slitage, fläckar, skador, malskador, hål.
Some partly hard wear, stains, damages, mothdamages, holes.