593
71105

KANDELABRAR,

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
894 - 1 340 EUR
948 - 1 420 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
KANDELABRAR,

för fem ljus, ett par. Nyrenässans, 1800-tal. Förgylld brons och alabaster. Balusterformat skaft på kvadratisk bas på tassfötter. Dekor av kedjehängen, meanderbård och akantus. Höjd 74,5 cm.

Obet bucklor, alabasterskador.

Proveniens

Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?