för fem ljus, ett par. Nyrenässans, 1800-tal. Förgylld brons och alabaster. Balusterformat skaft på kvadratisk bas på tassfötter. Dekor av kedjehängen, meanderbård och akantus. Höjd 74,5 cm.
Obet bucklor, alabasterskador.
Antikurmakaren Ingvar Månsson, Malmö.