Semiantik Västpersisk. Terrakottafärgad botten med polykroma stiliserade blommor och medaljonger. Brun huvudbård med blomranka. 143,5x90 cm.
Ställvis något slitage, fläckar, smärre malskador. Skadade kortsidor.
Partly slightly worn, stains, minor mothdamages. Damaged ends.