Antik Täbris. Benvit botten med polykroma boteh- och heratimönster, stor terrakottafärgad medaljong och hörnornament. Terrakottafärgad huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor. 400,5x293,5 cm.
Ställvis slitage, fläckar, trampveck, smärre skador. Kortsidorna något skadade.
Partly worn, stains, folding wear, minor damages. The ends are slightly damaged.