"Fönster"
Vardera signerad PZ och utförd 1987-88. Olja på plywood (9 delar) 205 x 210 cm.
Galerie Nordenhake, Malmö.
Fredrik Roos samling.
Stockholms Auktionsverk, "Fredriks Roos nordiska samling från Rooseum", 27/9 2006, kat. nr. 176.
Tom Böttiger Collection, Stockholm.
Lunds Konsthall, 1987.
Galleri Riis, Oslo, 1989, kat. nr. 18.
CF Hill, Stockholm, "Tom Böttiger, Collection Part. 2", 29 januari - 20 februari 2021.