186
1440715

Anna Clarén

(Sverige, Född 1972)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Klubbat pris
5 400 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Anna Clarén
(Sverige, Född 1972)

"The Dead Bird in my Hands", 2018

Signerad Anna Clarén och numrerad 1/5 a tergo. Certifikat medföljer verket. Total upplaga 5 + 2 AP. Archival pigment print, bildyta 23,5 x 17 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

Anna Clarén är född 1972 i Valje, Sverige och växte upp i Lund.
Hon studerade fotojournalistik från 1994 till 1996 vid Nordens Folkhögskola Biskops-Arnö, Sverige, som hon sedan 2006 även är rektor för.
Clarén började arbeta som fotograf 1997, bland annat som pressfotograf för Aftonbladet och Icakuriren. Hennes genombrott kom med fotoserien Holding (2006). Fotografierna skildrar hennes dagliga liv under fyra sommarmånader 2005.

”Min bildvärld föds i vardagen, i det allra närmsta. I denna förtroliga sfär – det alldagliga, näst intill oansenliga – vill jag se och lyfta fram det storslagna. Jag är en trebarnsmamma som bor i en villaförort till huvudstaden. Mitt liv är varken exotiskt eller extremt, inte heller marginaliserat eller glamoröst. Jag skildrar en verklighet jag tror att de flesta känner igen. I denna vanliga vardag söker jag de stora, allmänmänskliga frågorna – de som handlar om livets mål och mening, om längtan efter tillhörighet och gemenskap.” – Anna Carlén