167
1440677

Eva Larsson

(Sverige, Född 1964)
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
264 - 440 EUR
279 - 465 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Eva Larsson
(Sverige, Född 1964)

Utan titel, ur serien "Breaking Out"

Signerad EL. Glaserad keramik, höjd ca 30 cm.

Proveniens

Tom Böttiger Collection, Stockholm.

"Installationen Breaking Out består av en grupp konforma kvinnofigurer som står och tittar på en flygande flock som brutit sig ur gruppen.”Utbrytarna” utgörs av en flygande flock som obehindrat flyger igenom galleriets fyrkantiga vit box. Installationen synar individens och gruppens unika egenskaper och karaktärsdrag och om hur de påverkas i olika sociala kontexter. Frågor kring konformitet och normer men också kraften att bryta med dessa belyses." - Eva Larsson