"Nattlig stad"
Signerad Alf Lindberg. Utförd 1986-87. Olja på duk 101 x 143 cm.
Galleri Holm
Sivert Oldenvi Collection
Göteborgs Konstmuseum, Göteborg, "Alf Lindberg", 9 april - 8 maj 1988, kat. nr. 65.
Prins Eugens Waldemarsudde; Gotlands konstmuseum; Västerbottens museum; Alvesta allmänna konstförening, "Alf Lindbergs 80-tal", 1990.
Prins Eugens Waldermarsudde, Stockholm, "Alf Lindberg", 23 april - 26 juni, 2005, kat. nr. 98.
Utställningskatalogen, Prins Eugens Waldemarsudde; Gotlands konstmuseum; Västerbottens museum; Alvesta allmänna konstförening, "Alf Lindbergs 80-tal", 1990, kat nr. 21.
Vår konst, Antik & Auktion, nr. 4 1990, sid 3-7.