Formgjutet glas, skärm i 12 delar i form av löv, stomme samt takkopp i glas, höjd ca 53 cm, diameter ca 61 cm.
Åldersrelaterat slitage. Nagg. Ej funktionstestad. Takkoppen skadad/ i delar.
Fritz Kurz har formgivit armaturen. Takkoppen skadad/ i delar.
Orrefors katalog från 1946-50.