"Darkness on the edge of town" 2003.
Signerad Helena Blomqvist och numrerad 5/5 verso. Total upplaga 5 + 2 AP. Lambda print monterad på akrylglas, 69,5 x 55,5 cm.
Helena Blomqvists konst bär den filosofiska eftertänksamhetens och den listigt skruvade humorns dubbla kännetecken. Det finns alltid en annan synvinkel, en annan tolkning. Bilderna rör sig i en mörk sagovärld där surrealistiska framtidsvisioner mixas med äldre tiders romantiska fotografi och stämningsläget pendlar mellan poesi och skräckfylld apokalyps.
Blomqvist iscensätter sina egna världar med egen rekvisita, i stora fotomontage. Hon har tagit starkt intryck av ödesfrågorna i samtiden, miljön och klimathotet.