bälgkamera, i etui för Kodak, USA 1930-tal.
Lackerad i brunt och rött, klädd i brunt skinn. Märkt DOROTHY E BRADLEY, SHUTTERMADE IN USA BY EASTMAN KODAK CO ROCHESTER N Y. Svartlackerad träbox, locket med metallplatta lackerad i brunt och rött, 22,5 x 11 cm.
Boxen med skada. Kamerans sökare saknas, ej funktionstestad.
Torbjörn Lenskog Collection
Walter Dorwin Teague var tillsammans med Raymond Loewy och Norman Bel Geddes en av pionjärerna inom industridesign. 1927 började Teague ett långvarigt- och för båda parter givande - samarbete med Kodak.