golvlampa "Napoleon vid Nilen", Gärsnäs.
Fot i gjutjärn, ljusarm i metall, skärm i vit textil, höjd 200 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Torbjörn Lenskog Collection
Arkitekterna Erik och Tore Ahlsén, främst kända för Årsta Centrum i Stockholm, formgav också möbler och inredningar. Armaturen ”Pia-lampan” ritades omkring år 1940. Den ovanliga golvmodellen som genom sin karaktäristiska profil fick namnet "Napoleon vid Nilen" tillverkades på 1940-talet i en liten upplaga med gjuten bronsfot. Modellen formgavs ursprungligen av Tore Ahlsén för KF. NK övertog modellen då KF enligt uppgift ansåg att tillverkningskostnaderna blev för höga. Sedan 1970-talet tillverkar Gärsnäs golvlampan men nu med svart gjutjärnsfot.