26
1246785

Sean Henry

(Storbritannien, Född 1965)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Sean Henry
(Storbritannien, Född 1965)

"Maquette for John (Seated)"

Signerad SH och numrerad 3/9 under skulpturen. Utförd 2012. Brons, olja och trä. Längd 43 cm, höjd 41 cm.

Proveniens

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm.

Den brittiska konstnären Sean Henry är känd för sina verklighetstrogna bemålade bronsskulpturer. Personerna som är avbildade föreställer alldagliga människor och det Henry fastnat för är deras anonymitet. De är våra vardagshjältar. Henry är dock inte intresserad av någon exakt avbildning, skulpturerna är aldrig i naturlig storlek, de är antingen uppförstorade eller mycket små.

De realistiska skulpturerna har kommit att bli älskade då de ofta stått placerad offentligt i flera olika länder. I Sverige kan vi finna Sean Henrys skulpturer i bl.a. Umeå, utanför Liljevalchs Konsthall och nu senast i Humlegården i Stockholm där den tre meter höga skulpturen ”Seated Figure” står placerad under en begränsad tid.

Några andra av Sean Henrys offentliga verk är permanent placerade i Ekebergparken i Oslo, i Holland Park i London och en 13 meter hög skulptur av ett par är placerad 300 meter ut i havet vid Northumberland i Storbritannien. Han visas kontinuerligt runt om i Europa och New York och var den första skulptören som fick The Villiers David Prize 1998.