19
1246685

Bernar Venet

(Frankrike, Född 1941)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 100 - 53 000 EUR
46 000 - 55 200 USD
Klubbat pris
700 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Bernar Venet
(Frankrike, Född 1941)

"83,5° Arc x 8"

Utförd 2004. Valsat stål, patinerad, höjd 98 cm. Unik.

Proveniens

Wetterling Gallery, Stockholm.

Wetterling Gallery, Stockholm, "Bernar Venet, Solo Exhibition", 30 augusti - 17 oktober 2007.

Wetterling Gallery, "WG19 Bernar Venet", 2007, avbildad sid. 51.

Genombrottet för Bernar Venet, född i Frankrike, kom 1966 då han flyttade till New York. Tillsammans med bland andra Donald Judd, Dan Flavin och Joseph Kosuth slog Venet igen på den avantgardistiska konstscenenen där han i sin konst kombinerade ett matematiskt och vetenskapligt förhållningssätt. Venet räknas idag som en av pionjärerna inom den konceptuell konströrelsen.

I början av 1970-talet lämnade Venet sin konstnärliga arbete för att i stället undervisa i filosofi vid Sorbonne i Paris. Det kom att dröja ända till 1976 innan han återvände till sitt konstnärliga skapande igen.

Med utgångspunkt genom matematiska uträkningar utforskar Venet med sina skulpturer, i former av bågar, vinklar och raka former, ekvilibrium, slump, ordning och kaos i förhållande till omgivningen. Materialet han använder är cortenstål bland annat används inom industrin för broar, lastfartyg och värmeledningspannor). Efter en tids exponering bildas ett jämnt och tätt oxidskikt (patina) på stålytan. Venet menar att det finns inget annat material som absorberar och reflekterar naturligt ljus lika effektivt som detta material.

Bernar Venet finns bland annat representerad på The Museum of Modern Art New York, The Solomon R. Guggenheim Museum, The National Gallery of Art, The Hirshorn Museum och Sculpture Garden, the Museum of Contemporary Art Los Angeles, the Museum of Contemporary Art Chicago, och the Detroit Institute of the Arts.