136
1251963

MATTA, Patchwork, ca 294 x 218,5-219,5 cm.

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
525 - 612 EUR
553 - 645 USD
Klubbat pris

Polykroma mattfragment från olika orientaliska mattor som är ihopsydda. Vissa fragment färgade.

Slitage, ställvis hårt. Smutsig, fläckar, skador, malskador.

Proveniens

Nestrells City Mattor, Valhallavägen 143, Stockholm. Inköpt maj 2011.