BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), Empire.
Svart marmor och förgylld mässing. Dekor med vilande lejon. Vitemaljerad urtavla, märkt Beurling Stockholm. Höjd 32, längd 18 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Nagg.
Proveniens
Rolf Schmitz Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in