LJUSKRONA, för åtta ljus, tillskriven Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk ca 1800.
Stomme av förgylld mässing behängd med prismor i kaskader, tofsar och draperier. Beslag av lejon- och vädursmaskaroner. Nedtill skål av vitt glas. Höjd 121, diam 90 cm.
Proveniens
Rolf Schmitz Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in