TABURETTER, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustavianska.
Bonat lövträ. Lös stoppad sits. Raka kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. Båda signerade på ett bens ovansida under sitsen "IHS". Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 40 cm.
Proveniens
Rolf Schmitz Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in