Sällskap på vägen
Signerad Karin Parrow och daterad 1948. Olja på masonit 61 x 54 cm.
Åmells konsthandel, Stockholm; Rolf Schmitz Collection.
Parrow, Karin (1904-1984), svensk målarinna. Syster till Evert Taube. Hörde till Göteborgskoloristernas krets. Tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och figurer från skärgården vid Göteborg.