Hus med rött tak, motiv från Moulinois
Monogramsignerad och daterad 1888. Olja på pannå 23,5 x 32 cm.
Redaktör Torsten Tegnérs samling; Lilla Bukowskis, Stockholm, auktion S082, februari 1996, kat nr 677; Rolf Schmitz Collection.