"Varberget", landskap från norra Halland
Signerad S. Ullman på spännram a tergo. Enligt uppgift av konstnären utförd 1915. Olja på uppfodrad duk 54,5 x 61 cm.
Conrad Pineus samling, kat nr 148 (förvärvad direkt från konstnären); Rolf Schmitz Collection.
Kunstforeningen, Kristiania (Oslo), "Ung svensk Kunst (Göteborgskolen)", 1915, kat nr 62; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Konstnärsförbundets utställning", 1916, kat nr 546; Den frie Udstilling, Köpenhamn, "Moderne svensk Kunst", 1916, kat nr 371; Konsthallen, Göteborg, "Conrad M. Pineus' samling", 1925; Konsthallen, Göteborg, "Sigfrid Ullman. Separatutställning", 1932, kat nr 3.
Carl Nordenfalk, "Katalog över Conrad M. Pineus Konstsamling", 1940, upptagen samt avbildad sid 240 som nr 148.