Röd botten med polykroma stiliserade rovdjur, hjortar, arabesk- och blomslingor. Bred ljusblå huvudbård med stor blom- och palmettranka.
De brunfärgade garnerna ställvis korroderade. Ställvis något blekt. Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar varav några stela, smärre skador och lagningar, smärre malskador, lagad reva. Kortsidorna saknar yttre sekundärbårderna.
Rolf Schmitz Collection.