Benvitljusgrönmelerad botten med polykroma fåglar samt träd med blommor och granatäpplen. Ljusröd huvudbård med palmett- och blomranka.
Smärre abrascher. Något slitage och smutsig, fläckar, malskador. Långsidorna med smärre trampveck, senare fransar.
Rolf Schmitz Collection.