Tre fält med nisch med polykroma spaljé- och blommönster. Benvit huvudbård med blomranka. Jämför mattfragment i the Textile Museum, Washington DC.
Avkortad, kompletteringar. Hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, skador, obetydliga hål.
Rolf Schmitz Collection.
Jämför tidskriften Hali, hösten 1984, text och plansch sid 328; Charles Grant Ellis Philadelphia bok, plansch 66a.