Målad polykrom dekor av av insekter med förgyllda kanter. Cylindrisk med ozierbård, på locket med pousserade blommor samt grenar. Diameter 11 cm.
Locket med blad- och grenskador. Fotringsnagg.
Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring sale 2000, lot nr 1208.