Dekor i famille rosefärger, med motiv av fågel på klippa bland växter. Höjd utan lock 17,5-18 cm
Lock ej original. Slitage. Ett lagat lock, ett lock med nagg. En vas med kantlagning.
Rolf Schmitz collection. Purchased at Bukowskis Spring Sale 1996, lot no 1114.