Blanklackerat valnöts-, mahogny- och lönnfanerat lövträ. Stoppad tygklädsel med mönster av Saarinen. Borden 74 x 74 cm, höjd 71,5 cm, soffornas längd 131 cm.
En stol med kantskada på ryggen, något slitage. (8)
Soffan är en modell modifierad av Adelta /The model of the sofa is a modified armchair executed by Adelta.
Modellen formgiven år 1929-30 för Saarinens hem i Cranbrook, USA.