99
325786

Franciska Clausen

(Danmark, 1899-1986)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Franciska Clausen
(Danmark, 1899-1986)

Konstruktivistisk modellstudie

Signerad F.C och daterad 1925. Gouache 22,5 x 20 cm.

Kunstforeningen, Köpenhamn, "Franciska Clausen", 1964, kat nr 33.
Randers Kunstmuseum, "Mödested Paris", 1984, kat nr 30 (avbildad i katalog sid 50, omnämnd sid 21, 22 och 47).
Kunsthallen, Köpenhamn, 1985, kat nr 15 (avbildad och omnämnd i katalogen, sid 10).
Mjällby Konstgård, "I Légers ateljé", 10 juli - 2 oktober 1994, kat nr 31.
Thielska Galleriet, "Nordisk konst i 1920-talets avantgarde", 18 november 1995 - 21 januari 1996.
Oregaard Museum, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921-1931", 11 februari - 12 juni 2011 (avbildad i katalogen sid 269).
Kunstmuseet Brundlunds Slot, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921-1931", 25 juni - 23 oktober 2011 (avbildad i katalogen sid 269).

Finn Terman Frederiksen, "Franciska Clausen - Udlandsåren 1899-1931", 1987, avbildad sid 72.
Sidsel Maria Söndergaar, "Absolut Avantgarde - Franciska Clausen 1921-1931", 2011, avbildad i färg sid 269.

Motivet målades även i olja med titeln "Fuldfort" 1963.

Formgivare

Clausen, Franciska (1899-1986), dansk målarinna. Har en särställning i dansk konst genom sin anslutning på 1920-talet till de radikala europeiska riktningarna, som hon vid hemkomsten till Danmark kämpade för utan framgång. Som elev till Moholy-Nagy och Archipenko i Tyskland anknöt hon sig främst med collage till den ryska konstruktivismen. Tack vare Léger följde hon i I Paris först kubism och purismen och över gick sedan till neoplastismen. Hon blev sedan Mondrians trognaste förkämpe och ville utvidga det mondrianska schemat.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

558. Elsa Thoresen, Utan titel.
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
Budhistorik
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
Aktuellt bud:
280 000 SEK