20
325615

Bo von Zweigbergk

(Sverige, 1897-1940)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
16 600 - 19 000 EUR
19 000 - 21 700 USD
Klubbat pris
270 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Bo von Zweigbergk
(Sverige, 1897-1940)

"Stadsgården Stockholm"

Signerad BvZ och daterad -21. Duk 57 x 56 cm.

Proveniens

Tidigare i kamrer Gunnar Etzlers samling, Spånga.

(Enligt uppgift) Ny Konst hos Arthur Ciacelli, Stockholm, 1921.
Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutstälning", 6 - 25 september 1941, kat nr 8.
Riksförbundet för bildande konst, Stockholm, "100 Staden".

"Konst i svenska hem", vol II, band 4, omnämnd samt avbildad sid 196 under samling 278: "Bankkamrer Gunnar Etzler, Kungsholms kyrkoplan 6, Stockholm".

Formgivare