"Untitled"
Självtorkad lera och gummi, höjd 43 cm. Signerad och daterad 2012. Unik.
Inspirationen till denna serie skulpturer kommer från Bukowskis tidigare auktioner. Keramik av olika slag, nordisk såväl som orientalisk, föreställande djur som till exempel lejon, apa, häst och fågel, en blomma eller mänskliga figurer.
Ytterligare en av dessa skulpturer har en relief av ett ansikte från Bukowskis husfasad som förebild. Skulpturerna knyter samman till utställningens namn ”Who’s been here? Objekten, som en gång fanns där och nu bara finns kvar som minnen.