"Untitled"
Akvarellfärg på perforerat papper, 75 x 60 cm. Signerad och daterad 2012. Unik.
I denna serie akvareller är en afrikansk kvinna avbildad. Hennes konturer består av små hål i vilka Silver sedan hällt i färgen. Förebilden till serien kommer från boken People of Kau (1976), av filmaren och Tredje Riket-fotografen Leni Riefenstahl. Den kontroversiella boken porträtterar människor ur nuba-folket i Sudan.