"A Bunch of White Girls"
Etsning. 101 x 76,2 cm. Signerad och daterad a tergo 2005. AP2, upplaga av 15.
Dasha Shishkin målar och använder grafiska tekniker i sitt konstnärskap. Hennes landskap är fyllda av människor och djur, nakna kvinnor och män. Scenerna är inte sällan bisarra eller har erotiska undertoner. Shishkin skapar levande men abstrakta världar där det är svårt att förstå vem som är vem. De avbildade är i ständig rörelse och gestalterna svävar och flyter fram, framför och bakom varandra.
Dasha Shishkin lever och verkar i New York.
Courtesy Zach Feuer, New York
http://www.zachfeuer.com/wp-content/files_mf/dashashishkin_bio22.pdf