"Untitled"
Brons, trä, harts, 176 x 40 x 36 cm. Signerad och daterad 2012. Upplaga 2 av 3.
Genom att undersöka hur västerländska och afrikanska skulptörer avbildat människan genom historien, utmanar Daniel Silver i sina skulpturer konventioner. Minnen av uppväxten i Europa, Israel och på den afrikanska kontinenten (Sydafrika, Zimbabwe) ligger som grund. Skulpturserien Letting Go refererar till grekisk-romerska statyer som han tagit intryck av i Aten. The artist, his father and his son, en nästan tre meter hög skulptur i aluminium, är centralverketverket i serien. Skulpturen baseras på ett antikt mästerverk som finns på Akropolismuseet. I skapandet av dessa verk har Daniel Silver sökt att fysiskt och mentalt släppa kontrollen, att vara redo att lyckas eller helt misslyckas.