Diptyk "Snowdrops from a Curate´s Garden II" "The Hidden Landscape of the Subconscious II"
Akvarellfärg på papper, 75 x 54 cm och 41 x 31 cm. Signerad och daterad a tergo 2011. Unik.
Fredrik Söderberg presenterar tre diptyker som han skapat under sin tid som Iaspis-stipendiat i London, där han befinner sig för närvarande. En del av hans arbete där utgörs av research inför en publikation våren 2012 av Aleister Crowleys Snowdrops from a Curate´s Garden från 1904.
Söderberg kommer tillsammans med Carl Abrahamsson (de driver bokförlaget EDDA som ger ut esoterisk litteratur) att ge ut boken med ett nytt förord och illustrationer av Söderberg. “Snowdrops from a Curate´s Garden I, 2 & 3” är några av dessa akvarellmålningar. Fredrik Söderberg lever och verkar i Stockholm.
Om Aleister Crowley (av Carl Abrahamsson)
"Aleister Crowley (1875-1947) är en av den engelska litteraturhistoriens ”bad boys”, samma andas barn som den poetiske provokatören Oscar Wilde. I huvudsak var Crowley poet men han skrev även romaner, dramatik och olika aspekter av ockultism.
För att roa sin fru Rose under hennes graviditet 1904, skrev Crowley en mängd pornografiska texter. Han tog i så mycket han orkade, understödd av ett skabröst slanglexikon. Resultatet gavs slutligen ut av honom själv (i hemlighet) under titeln Snowdrops from a Curate’s Garden.
Smaklöst? Kanske, kanske inte. Människor gör vad de gör men väldigt få vill stå för det. Än färre kan uttrycka det hela i en prosa eller poesi som engagerar, förnöjer eller upprör. Crowley framstår idag som en pionjär i sin ärlighet, sexuella tolerans och intellektuella skärpa. Hans Snowdrops är ett utmärkt om än högeligen pornografiskt uttryck för hur djuriska lustar kan raffineras till potent poesi. I en samtid som vår, som präglas så hårt av allmän smaklöshet och vulgaritet på alla nivåer, blir rollerna plötsligt ombytta. Det blir de intelligenta, ärliga och vältaliga sinnena som representerar sunt förnuft, vett och etikett medan de vanligtvis moralanklagande vältrar sig i sin egen fruktan."
Fredrik Söderberg undersöker i sina akvarellmålningar det obekanta genom referenser från en mängd olika håll. Han är intresserad av det ockulta och esoteriska och att hitta kopplingar mellan olika kulturer. I alla tider har den sökande människan känt att de allmänt accepterade förklaringarna inte räcker till för att förklara det övernaturliga. Söderberg ser konsten som ett sätt att nå andra alternativa tillstånd och världar. Djur och odjur, nakna och halvnakna människor, framför allt kvinnor, fyller bildytan. Några av dem har horn och överallt pågår svårdefinierbara scener. Är det en värld full av det orimliga, är det en mytologisk värld med grekiska gudinnor och andra varelser, en orgie, utför de ritualer eller ockulta ceremonier? Är det en värld baserad på astrologi och magi? Ser vi fina damer eller är det en häxa? Är det en förtrollad värld eller är det en avspegling av det som pågår i vårt undermedvetna?
www.fredriksoderberg.org
Courtesy Galleri Riis