Sittande i dhyanasana på en lotustron, med händerna i dhyanamudra. Bärande dhoti och långa schalar samt halsband. Höjd 16,4 cm.
Förgyllning med slitage, händerna ursprungligen hållandes cintamani (saknas).
The Paul R. Wedendal Collection.