Mörkblå botten med polykroma lejonhundar lekande bland moln. Huvudbård med ljus kamelhårsfärgad botten med stiliserade drakar och pioner. Innerbård med pionranka. Mått 272 x 186,5 cm.
Ställvis slitage, något smutsig, fläckar, ställvis något fälld, lagningar. En långsida med smärre trampveck, kortsidorna något skadade.
The Paul R. Wedendal Collection.
Larsson jr, Lennart: Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Uddevalla 1985, färgplanch sid 135, högst upp till vänster.