Stengods, oxblodsglasyr. Signerad AM med böljemärket, ristat nr 20282 II. Höjd 57 cm.
Lagning.
Arno Malinowski (1899-1976)
Formgivaren och skulptören Arno Malinowski var verksam vid Den Kongelige Porcelainsfabrik i Köpenhamn 1921-35 där han utformade en samling skulpturer av mytologiska karaktärer. Han är mest känd för sitt arbete med smycken och silver för Firma Georg Jensen.