168013

MATTA. "Ljusa plador". Rölakan. 207 x 136 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
17 500 SEK

Komponerad 1933. Tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, fläckar. Något skadade fransar, flera saknas.