Mauritz statyn. FIB (Folket i bild). Ej daterad. Brons. Signerad A.Jones och numrerad 2. Gjutarstämplar F Pettersson Fud. Höjd 18 cm.
Sannolikt erhållen 1958 och då som pris för bästa filmkonstnär två år i rad.