Aftontidningarnas filmtrofé 1947. I form av Chaplinfigur. Signerad Bror Hjorth. Med silverplakett stämplad Nikalus Fredrik Henrich Otting, Stockholm 1946 och med texten "Aftontidningens Filmtrofé 1947, Ingmar Bergman, för bästa regi, svensk film
säsongen 1946-47. Gips. Höjd 25,5 cm.