"Spöksonaten"
"Mörka Damen". Gerthi Kulle. Mörka Damen i akt 1, sorgklädd men med röd underkjol på Ingmar Bergmans begäran. Signerad Anna Bergman och daterad 1999. Gouache 65 x 50 cm.
"Direkt efter premiären av Spöksonaten valde Ingmar ut sina favoriter bland kostymskisserna. Resterande skisser ställdes ut och såldes på Galleri Överkikaren i Stockholm år 2001 och ett fåtal finns på Sveriges Teatermuseum i Gäddviken. Just de här
tio skisserna har sedan de är i Ingmars ägo varit utplacerade runt om i hans hus på Fårö. År 2008 lånades de ut av dödsboet för en utställning under Bergmanveckan på Fårö". Anna Bergman, juni 2009.