Lars Engström, ”5 Träsnitt”.
Komplett mapp med fem träsnitt, 1949. Alla signerade i blyerts. Mapp numrerad 6. Utgiven av Image Förslag. Tryckta av Forssells Boktryckeri, Malmö. Lösa träsnitt och textvik i kartongpärm och tryckt ytteromslag med komposition av C.O. Hultén. Text av Gösta Lilja. Vardera bladmått 39 x 28 cm.
Något gulnade.
Leif Eriksson och C-O Hultén. ”Tryckt & Otryckt” s. 14-15.