Jörgen Fogelquist, ”T-centralen skiss”
Signerad Jörgen Fogelquist och daterad 1956. Collage och blandteknik på papper 25 x 49 cm.
Ej examinerad ur ram.
Skissernas Museum, Lund, ”Spår och Tecken” s. 64 - 65.
Förstudie till utsmyckningen i gångtunneln mellan T-Centralen och Centralstationen.