Omkring 1890. Grönmelerad botten med fem polykroma hakmedaljonger, stiliserade blommor, S och geometriska figurer. Benvit huvudbård med dubbelt T-mönster.
Något slitage. Lagningar.
Köpt från handlaren Hasan, Galleri Mehmet, Istanbul 2005.
Byggnadsingenjör och mattsamlare Joszef Iglodi (1939-2023), Göteborg.
Doris Eder: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, 1979, jämför bårderna med nr 35, färgplansch s. 101.