Dubbla boetter i silver. Boettmakarstämpel "W" ovan romb. Försilvrad och graverad urtavla med romerska och arabiska sifferindex, signerad "Willson / London", även verket signerat "T. Willson / London", verk med balusterformade pelare och genombruten och graverad oroklove. Diameter cirka 50mm.
Bruten krona. Bucklor. Ej funktionstestad.
Tidigare i samlingarna på Årås säteri, Västergötland.
Därefter i arv.