Mässing samt förgyllt och bronspatinerat trä. Modellerad som jupiters örn uppbärande urhuset. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror, signerad "Eduard Engelbrechten / Stockholm". Längd 22, bredd 15,5, höjd 42 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Slitage. Renoverad och kompletterad. Smärre dekorskador. Ej funktionstestad.